W celu zachowania naturalnego wyglądu i trwałości powierzchnie wykonane z kostki brukowej powinny być poddawane systematycznej pielęgnacji. Nawierzchnie z kostki brukowej narażone są na działanie szkodliwych czynników, które wpływają na jej wygląd jak i trwałość. Regularne zamiatanie, zmywanie wodą, eliminowanie zabrudzeń i uzupełnianie fug to podstawowe zabiegi konserwacyjne.
Pogorszenie walorów estetycznych może być spowodowane:
Wszelkie prace powinny być przeprowadzone zgodnie z zasadami sztuki budowlanej.
Jako dodatkowe zabezpieczenie można zastosować specjalistyczne preparaty w postaci lakierów i impregnatów.
Impregnacja
nawierzchni betonowych zabezpiecza ją przed zabrudzeniami takimi jak plamy z oleju, osad ze spalin, zabrudzenia spożywcze (kawa, czerwone wino) i opóźnia proces starzenia betonu. Powierzchnie zaimpregnowane są odporne na działanie czynników atmosferycznych, zabrudzenia a w szczególności na zanieczyszczenia ciekłe, które nie wnikają w strukturę betonu- „efekt kropli”. Impregnat nie powoduje zmiany zabarwienia powierzchni. Nie nabłyszcza.
Usuwanie wykwitów
przebarwienia w postaci jasnych plam mogą pojawić się na wyrobach z betonu. Znikają one samoistnie jednak zazwyczaj jest to proces długotrwały. W celu szybkiego usunięcia wykwitów zaleca się stosowanie specjalnych środków, które rozpuszczają naloty wapienne.
Lakier
zastosowanie lakieru pozwala na poprawę walorów estetycznych przez uwydatnienie koloru, zapewnia ochronę przed szkodliwymi wpływami środowiska oraz ułatwia codzienną pielęgnacje nawierzchni z kostki brukowej. Dodatkową zaletą jest poprawa odporności na ścieranie i trwała przyczepność.